Darmowa dostawa od 1,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie rękawice motocyklowe wybrać?

2021-08-13

Jakie rękawice motocyklowe wybrać?

Komfort podróży na motocyklu jest niemniej ważny niż bezpieczeństwo. W tym artykule wyjaśnię jakie rękawice pasują do danego motocykla, które będą najbardziej wygodne a jakie modele nie przemokną nawet w trakcie dużej ulewy.

Jazda po mieście i codzienne dojazdy do pracy

Jazda "po mieście" nie zawsze oznacza jedynie przejażdżek w terenie zabudowanym. Chodzi przede wszystkim o przejażdżki na krótkich dystansach, po najbliższej okolicy. Mówimy też o osobach dojeżdżających na motocyklu do pracy czy do sklepu. W trakcie takich wypadów bardzo istotny jest komfort. Oczywiście, zależy nam na bezpieczeństwie, ale chcemy też mieć rękawice, które w razie potrzeby, w szybki i prosty sposób możemy zdjęć i za chwilę znów je założyć. Na co zwracać uwagę wybierając rękawice do codziennej jazdy? 

Mankiet jest jednym z pierwszych elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Rękawice krótkie, sięgające tuż za nadgarstek są najczęściej bardziej wygodne. Nie ma dodatkowej warstwy materiału, która mogłaby wpływać na komfort termiczny. Takie rękawice mogą mieć twarde lub miękkie protektory kostek. Wybór zależy od naszych preferencji. Jazda miejska nie jest tak wymagająca jak np. jazda sportowa, osiągane prędkości są niższe dlatego oba rozwiązania będą odpowiednie.

Kolejną kwestią jest wentylacja/perforacja. Jeżdżąc po mieście łatwiej jest dostosować wyjazdy do pogody, aby nic nas po drodze nie zaskoczyło. Dlatego takie rękawice są zwykle używane w ciepłe i słoneczne dni. Dlatego istotna jest właściwa wentylacja. Może być ona rozwiązana przez wstawki z przewiewnych tkanin (mesh) lub w przypadku modeli wykonanych ze skóry, przez perforację. Im więcej wstawek/perforacji, tym więcej powietrza dostanie się do rękawicy.

Warto sprawdzić modele Shima XRS-2 i Shima Rush Lady

Jazda turystyczna, dalsze podróże

W przypadku dalszych wypraw pogoda bywa trudna do przewidzenia. Możemy spędzić kilka tysięcy kilometrów w siodle nie trafiając ani razu na deszcz, a możemy też zmoknąć kilkukrotnie w trakcie tygodniowego wypadu. W trasie, nie zawsze mamy możliwość dokładnego wysuszenia naszej odzieży. Dlatego membrany wodoodporne są czymś, co może nas w trakcie takiego wyjazdu uratować przed przemoczeniem i przemarznięciem. Dokładnie to samo tyczy się rękawic. Miłośnicy wypraw motocyklowych powinni zwrócić uwagę na modele o dłuższym mankiecie, który w razie potrzeby założymy na lub pod rękaw. Modele turystyczne zwykle wykonane są w przewadze z tkanin tekstylnych. Bywają wzmacniane wstawkami ze skóry.

Jeśli chodzi o samą membranę, na rynku dostępnych jest wiele wariantów. Najlepszymi parametrami cechuje się membrana Gore-Tex. Są modele rękawic wyposażone w tą membranę wraz z technologią Gore Grip, która powoduje, ze membrana nie przesuwa się wewnątrz rękawicy, nie odczuwamy efektu podwójnej warstwy materiału.

W podróży przydadzą się rękawice Shima D-Tour WP oraz damskie Shima GT-1 lady WP

Sport? Postaw na solidne rękawice skórzane!

Jazda sportowa jest bardzo wymagająca. Motocykliści poruszają się zwykle z dużymi prędkościami. Jednak nawet na doskonale przygotowanym torze, trzeba być odpowiednio przygotowanym do ewentualnego ślizgu. Jednym z najbardziej odpornych materiałów jest skóra naturalna. Dlatego rękawice wykonane ze skóry będą najlepszym rozwiązaniem. Powinniśmy zwrócić uwagę na właściwy poziom ochrony. Mankiet powinien być długi ponieważ zwykle umieszcza się na nim dodatkowe usztywnienia chroniące przedramię i stabilizujące nadgarstek. Ochraniacze kostek powinny być sztywne, w poszczególnych modelach są wykonane z niezwykle odpornego i lekkiego tytanu. Dodatkowe zabezpieczenia? Przydatne mogą być wstawki z materiału Superfabric, który imituje skórę płaszczki i ma wysoką odporność na przetarcia. Umieszcza się go zwykle po wewnętrznej stronie dłoni aby umożliwić niewielki poślizg, dzięki czemu dłonie nie zatrzymają się w miejscu doprowadzając do urazu stawów. Dobrze jeśli duże i rozbudowane rękawice wyposażone są w perforację, poprawi ona komfort w ciepłe i upalne dni.

Na uwagę zasługują modele Shima RS-2 i Shima STR-2

Jeździsz na klasyku? Musi być stylowo

Motocykle typu chopper, cruiser, bobber, cafe racer oraz inne klasyki prezentują się stylowo i dostojnie. Tak samo powinien prezentować się kierowca takiego motocykla. Dlatego rękawice powinny być maksymalnie stonowane, bez krzykliwych logotypów i wstawek. Materiał? Najlepiej skórzane, w końcu dekady temu, kiedy motocykle klasyczne świeciły triumf, nie były znane inne. Kolorystyka jednolita: czerń, brąz. Protektory w rękawicach klasycznych często są sprytnie ukryte pod warstwą zewnętrzną materiału, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne i nie zaburzają ogólnego wyglądu.

Stylowe modele Shima Revolver i Blake na pewno przypadną Ci do gustu

Gdzie kupić odpowiednie rękawice?

Właściwe rękawice motocyklowe można znaleźć w naszych sklepach stacjonarnych oraz w sklepie internetowym shimacenter.pl. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu z naszymi konsultantami

Polecane

pixel