Darmowa dostawa od 1,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Konserwacja odzieży motocyklowej

2022-04-20
Konserwacja odzieży motocyklowej

Konserwacja odzieży to bardzo istotna czynność. Dzięki niej przywrócimy pełnię właściwości naszej odzieży oraz wydłużymy jej żywotność. Musimy jednak wiedzieć jak zrobić to w odpowiedni sposób. Cały proces konserwacji składa się z dwóch etapów i różni się w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest nasza odzież.

Krok pierwszy: czyszczenie

W trakcie jazdy na motocyklu jesteśmy mocno narażeni na działanie warunków atmosferycznych oraz wszystkiego, co znajduje się wokół. Dotyczy to też zanieczyszczeń, które znajdują się na asfalcie. Przejeżdżające pojazdy oraz pęd powietrza unosi je ponad poziom jezdni, co ułatwia osiadanie na naszym motocyklu i odzieży. Niektóre zabrudzenia widoczne są gołym okiem, inne są drobne i wnikają w strukturę materiału. Im głębiej wnikną te zabrudzenia i im dłużej tam pozostaną, tym trudniej będzie je usunąć. Dotyczy to każdego rodzaju tkanin, natomiast najbardziej narażona jest odzież z membranami, ponieważ brud zatyka ich pory, przez co przestają prawidłowo działać.

Odzież tekstylną, po wyjęciu wszystkich protektorów, możemy wyprać w pralce. Ważne jest, aby wykorzystać do tego celu dedykowany preparat przeznaczony do tkanin technicznych. Takie preparaty są bezpieczne dla materiałów i membran. Należy też bezwzględnie stosować się do informacji na metce.
Odzież tekstylna typu koszule i jeansy możemy również wyprać w pralce. W tym przypadku kluczem jest temperatura. Elementy ubioru wyposażone we wstawki z Kevlaru można prać w określonej temperaturze, która najczęściej nie przekracza 30 stopni. I w tym przypadku istotna będzie informacja na metce. Kevlar źle znosi też kontakt z agresywnymi detergentami, dlatego warto też zrezygnować z ich stosowania.

Odzież skórzaną czyścimy ręcznie, za pomocą dedykowanych preparatów. Sam proces jest dość prosty i niewymagający. Wystarczy rozprowadzić preparat na czyszczonej powierzchni, pozostawić na kilka minut i wytrzeć wilgotną szmatką lub gąbką.

Zalecane jest, aby buty i rękawice również czyścić ręcznie, przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów (buty skórzane preparatem do skór etc.)

Krok 2. Impregnacja

Impregnacja, która musi być poprzedzona czyszczeniem, jest bardzo istotnym etapem. Pozwala zachować odzież w odpowiedniej kondycji. Impregnacja odzieży tekstylnej z membranami zapewni jej dodatkową ochronę przed wilgocią, wspomagając działanie membran. Impregnacja odzieży skórzanej sprawi, że posłuży nam wiele lat. Skóra ma tendencję do sztywnienia i wysychania. Ma na to wpływ brud, wilgoć oraz ogólnie pojęte warunki atmosferyczne i promienie słoneczne. Wyschnięta skóra będzie po jakimś czasie pękać. Poza aspektami wizualnymi skóra w miejscu pęknięć będzie też osłabiona i bardziej podatna na dalsze uszkodzenia. Impregnacja za pomocą preparatów natłuszczających, np. na bazie wosku pszczelego, przywróci elastyczność skóry i zabezpieczy ją przed działaniem wilgoci.

Dlatego odpowiednio zadbana odzież, będzie nam bezproblemowo służyć przez wiele lat. Przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi zabezpieczy ją nasza 6-letnia gwarancja, którą objęte są wszystkie nasze produkty. Aby z niej skorzystać, sprawdź szczegóły na stronie.

pixel